Gaidāmie pasākumi

PASTĀVĪGĀS NORISES

Visu gadu
Turaidas muzejrezervāts
Turaidas muzejrezervēta apmeklētāju centrā visu gadu ir iespējams iegādāties grāmatas par lībiešu vēstures izpēti un mantojuma saglabāšanu. Grāmatas pieejamas arī Turaidas muzejrezervāta mājaslapā.
Visu gadu
Turaidas muzejrezervāts
Visa gada griezumā Turaidas muzejrezervētā ir iespējams iziet un izpētīt interaktīvo dabas un vēstures izziņas Lībiešu taku. Vairāk informācijas šeit.
Visu gadu
Turaidas muzejrezervāts
Visa gada griezumā Turaidas muzejrezervātā iespējams izzināt izglītojošo programmu “Ko lems līvu likteņa zirgs?”. Izglītojošā programma „Ko lems līvu likteņa zirgs?” rosina atklāt Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu senvēsturi, kultūru un valodu. Iesaistoties spēlē, programmas dalībnieki nokļūs senlīvu pasaulē un izdzīvos vēsturisko situāciju Turaidā pirms 819 gadiem. Vairāk informācijas šeit.
Septembris–decembris
Aizkraukle
Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē
Aizkraukles novada Kultūras pārvalde realizē projektu, lai apzinātu un izceltu novada lībiskās saknes. Projekta ietvaros tiks izveidota darba grupa lībiešu mantojuma apzināšanai un kartēšanai, un notiks semināri par Daugavas lībiešu kultūrvēsturisko mantojumu un tā saglabāšanu. Vairāk šeit.
Jūnijs-septembris
Mazirbe
Jāņa Beltes gleznu izstāde Mazirbē
12. jūnija Mazirbē, Lībiešu tautas namā, atvērta 130. Jāņa Beltes (1893–1946) dzimšanas dienai veltīta gleznu izstāde. Vairāk šeit.
VentspilsStāsti par lībiešu ciemiem Ventspilī
Ventspils muzeja lasītavā regulāri lasāmi stāsti par lībiešu ciemiem. Vairāk šeit.
TalsiLībiešu karogs pie Talsu novada pašvaldības centrālās administrācijas ēkas
Par godu lībiešu karoga un Līvu savienības 100. gadadienai pie Talsu novada centrālās administrācijas ēkas mastos izvietots lībiešu karogs. Vairāk šeit.
LimbažiLimbažu pilskalnā lībiešu karogs
Par godu lībiešu mantojuma gadam Limbažu pilskalnā plīvo lībiešu karogs.
Salacgrīvas pagastsLatvijas arheoloģiskais piemineklis 2023. gadā – Svētupes lībiešu upurala
Lai pievērstu uzmanību Latvijas arheoloģiskā un dabas mantojuma aizsardzībai un aizsargājamo objektu dažādībai, Latvijas Arheologu biedrība par 2023. gada arheoloģisko pieminekli izraudzījusies valsts nozīmes kultūras pieminekli “Svētupes lībiešu upurala – kulta vieta” (Nr. 1476). Vairāk šeit.
01.05. – 31.10.
Turaidas muzejrezervāts
Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē
Ekspozīcija „Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē” izvietota bijušajā Turaidas muižas dārznieka mājā. Gaujas lībiešu mantojuma izpēte ir viena no Turaidas muzejrezervāta pamattēmām, jo Turaidas muzejrezervāts atrodas senā Turaidas lībiešu pilsnovada centrālajā daļā. Ekspozīcija vēsta par Gaujas krastos dzīvojošo somugru kultūru, kas 11. – 13. gadsimtā spilgti pārstāvēta Turaidas apkārtnē. Tā stāsta par lībiešu ikdienas dzīves ritējumu un mītiskajiem priekšstatiem, kas cieši saistīti ar dabas pasauli.
Uzzini vairāk šeit.

Pasākumu arhīvs

DECEMBRIS
16.12.
Rīga
Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
16. decembrī plkst. 12:00–17:00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika par ikgadēju tradīciju kļuvusī Novadu diena, kas šogad norisinājās sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūtu un veltīta lībiešiem. Vairāk šeit.
08.12.
Rīga
Forums “Tradicionālās kultūras attīstības izaicinājumi Rīgā”
2023. gada 8. decembrī plkst. 14.00 Rīgas domes Sēžu zālē notika forums par tradicionālās kultūras attīstību Rīgā, kurā tika diskutēts gan par tradicionālās kultūras nozīmi, par to, kāda ir tradīciju nākotne pašvaldības kontekstā, pedagoģiskajā darbā, un ko par tradicionālo kultūru varam uzzināt sociālajos tīklos. Vairāk šeit.
02.12.
Rīga
Lībiskais un somiskais
2. decembrī Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs aicināja apmeklēt pasākumu veltītu Somijas Neatkarības dienai, kas tiek svinēta 6. decembrī. Pasākumā “Lībiskais un somiskais” varēja tuvāk iepazīties ar dažām kultūras saiknēm, kas vieno latviešus un mūsu tuvos somugru kaimiņus – lībiešus, igauņus un somus. Vairāk šeit.
NOVEMBRIS
29.11.
Aizkraukle
Projekta “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē” noslēgums
Trešdien, 29.novembrī, Aizkraukles novada Kultūras pārvalde noslēdza projekta “Daugavas lībiešu pēdas Aizkrauklē” īstenošanu ar semināru, kurā mūsu novada iedzīvotājiem bija iespēja tikties ar lībiešu mantojuma pētniekiem: Valtu Ernštreitu, Renāti Siliņu-Piņķi, Juri Tālivaldi Urtānu, Eduardu Plankāju, Ievu Vītolu, Guntu Kļavu, Lolitu Ozoliņu, Sanitu Kalnu un Liliju Jakubenoku.
25.11.
Ventspils
Spēles “LOTO lībiešu valodas iepazīšanai un apguvei” prezentācija
Ventspils Mākslas skolas veidotās galda spēles “LOTO lībiešu valodas iepazīšanai un apguvei” prezentācija norisinājās Gāliņciema bibliotēkā, 27. novembrī, plkst. 16.00. Vairāk šeit.
19.11.
Rīga
Lībiešu karogam 100
19. novembrī pulkst. 12:00 Rīgā, Spīķeru koncertzālē tiks svinēta 100. lībiešu karoga dzimšanas diena. Pasākumā tiks izstāstīts lībiešu karoga stāsts, lībiešu dziesmas izpildīs Rāndalist, Kāndla, Laula, Lōja, Mierlinkizt, tiks atvērta Valdai Marijai Šuvcānei (1923–2007) un ansamblim “Līvlist” veltīta Baibas Šuvcānes grāmata “Gaist līvu dziesma debesīs”.
14.11.
Rīga
Minā um līvli
2023. gada 14. novembrī plkst. 14:30 Latvijas Universitātes Bibliotēkas Humanitāro zinātņu fakultātes Bibliotēkā (Rīgā, Visvalža ielā 4a) notika UNESCO Lībiešu mantojuma gadam un lībiešu karoga simtgadei veltīts pasākums un atvērta lībiešu izdevumu izstāde.
9.11.
Turaida
9. novembrī Turaidas muzejrezervātā norisināsies zinātniski praktiskā konference, kurā tiks prezentēti ziņojumi par lībiešu gadam veltajām aktivitātēm Turaidas muzejrezervātā.
1.11.
Ventspils
Jauniešu konference “Apzinies savas saknes, lai veidotu spēcīgu personību nākotnē”
1. novembrī plkst. 10:00–14:00 Ventspils Valsts 1. ģimnāzijā UNESCO dienas Ventspilī ietvaros norisinājās Jauniešu konference “Apzinies savas saknes, lai veidotu spēcīgu personību nākotnē”, kas veltīta lībiešu mantojumam un tā apzināšanai.
OKTOBRIS
28.10.
Ventspils
Lekcija “Dzintars Kļaviņš lībiešu kultūrā”
28. oktobrī pulkst. 18:00 Ventspils muzejā bija klausāms stāstījums par Dzintaru Kļaviņu un viņa lomu lībiešu muzikālajā kultūrā.
21.10.
Carnikava
Interaktīva saruna “Gaujas lībiešiem pa pēdām”
21.10. no 12:00 līdz 14:00 Carnikavas Novadpētniecības centrā turpinājās sarunu cikls par Vidzemes lībiešiem. Šoreiz galvenā runātāja bija vēsturniece un Ādažu vēstures pētniece Elita Pētersone. Ar dziesmām lībiešu valodā uzstājās folkloras kopa “Cēlāji”. Vairāk šeit.
14.10.
Svētciems
Vidzemes lībiskās kultūrtelpas starptautiskā konference “Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtības – aktuālais un atklātais”
14. oktobrī plkst. 14.00 Svētupes muižā bija iespēja klausīties populārzinātniskus lasījumus par arheoloģijas, vietvārdu un pēcteču dzimtu pētījumiem, nemateriālā kultūras mantojuma izpausmēm Vidzemes lībiskajā kultūrtelpā.
Papildu norisinājās dzejnieka Ķempju Kārļa jaunākās grāmatas 
“Ērkyrdiz vīzd” (“Tuvības vārdi” / “Läheduse viisid”) atvēršana un koncerts “Kuolm randõ/Trīs krasti” mākslinieciskās vadītājas Elīnas Oses vadībā.
10.10.
Staicele
10. oktobrī plkst. 12.00 norisinājās pasākums “Putras diena Staicelē”, kuru rīko Staiceles muzejs “Pivālind”. Muzejs atrodas Lielā ielā 14. Pasākuma laikā bija skatāma izstāde “Vāru, vāru putriņu” un dažādas aktivitātes – viss par un ap putru: mīklu minēšana, anekdotes, stāsti, receptes un putras degustēšana. 

Vairāk informācijas par putras dienu šeit.
05.–06.10.
Tartu
Konference “Läänemere kontaktid” (latviski “Baltijas jūras kontakti”)
Tartu universitātē 05.–06. oktobrī norisinājās konference “Läänemere kontaktid” (latviski “Baltijas jūras kontakti”), veltīta pagājušajā gadā aizgājušajam lībiešu un citu Baltijas jūras somu valodu pētniekam Tītam-Reinam Vītso (1938-2022).
04.10.
Tartu
Jaunu grāmatu par lībiešu valodu atklāšana
4. oktobrī plkst. 16:00 Tartu Universitātes Igauņu valodas bibliotēkā (adrese Jakobi 2-423, Tartu, Igaunija) tika atklātas jaunas grāmatas par lībiešu valodu, ieskaitot lībiešu valodas mācību grāmata igauņiem un Salacas lībiešu valodas ceļvedis.
01.10.
Mazsalaca
Somugru dienas
1. oktobrī Mazsalacā norisinājās Somugru dienas. Vairāk informācijas šeit.
SEPTEMBRIS
30.09.
Rīga
Somugru dienas Latviešu biedrībā
30. septembrī Rīgas Latviešu biedrībā norisināsies Somugru dienas. Vairāk informācijas šeit.
27. – 29. 09.
Turaida
Lībiešu diena skolēniem
27. – 29. septembrī norisinājās Lībiešu diena skolēniem, kuras ietvaros būs iespējams apmeklēt izzinošas, interaktīvās, izglītojošas programmās skolēniem.
23.09.
Pāle
IV Vidzemes lībiešu pēcteču saiets
Vidzemes lībiskajai identitātei – 20 gadi.
Vairāk informācijas Vidzemes lībiskās kultūrtelpas Facebook vietnē.
22.–23.09.
Talsi
Seminārs “Lībiskā un kursiskā simbioze Ziemeļkurzemē”
Seminārs norisinājās Talsu novada muzejā.
9.09.
Rīga
Etno disko nakts “Vālda”
Izskanēja Dāvja Stalta radīta lībiešu mūzika DJ Oskara Upenieka, DJ KAN un DJ Krii aranžijās tehno, dub techno, coldwave, regeja, folktronikas, ethno-elektronikas deju ritmos.
Deju aktieri no tautas deju ansambļa “Dancis” ievadīja apmeklētājus šīs disko nakts īpaši tradicionālā un novatoriskā apvienojuma sajūtu plūsmā.
7.09.
Tartu 
7. septembrī norisinājās Lībiešu pētnieka Karla Pajusalu 60. jubilejai veltītā rakstu krājuma atvēršana.
7. septembrī plkst. 16:00 Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgās valodniecības institūtā  (Jakobi 2-438) tika atvērts lībiešu pētnieka un dzejnieka Karla Pajusalu (pseidonīms Ķempju Kārlis) 60. jubilejai veltītais rakstu krājums “Karl Pajusalu ja liivlaste maailm” (Karls Pajusalu un lībiešu pasaule).
2.–14.09.
Visa Latvija
Dzejas dienas 2023
7. septembra vakarā notiks saruna par dzeju mazo tautu valodās (tajā piedalīsies arī gēlu valodā rakstoši dzejnieki no Īrijas). 8. septembra vakarā norisināsies lībiešu dzejnieku vakars, kurā piedalīsies dzejnieki Baiba Damberga, Ķempju Kārlis un LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits. Vairāk šeit.
1. – 30.09.
Lēdurga
No 1. – 30. septembrim norisinājās plenēra “Visa laba jāņuzāle Aģes pļavās uzziedēja” dalībnieku darbu izstāde Lēdurgas kultūras namā. Pasākumu atbalstīja Siguldas novada pašvaldība

Vairāk informācijas biedrības “Smailes” Facebook vietnē.
AUGUSTS

26.08.

Turaida
Ikgadējie Arheologu svētki Turaidas muzejrezervātā

Svētku programma:
–        Plkst. 12.00:  Vikmestes pilskalna arheoloģiskās izpētes noslēgums
–        Plkst. 13.00 – 17.00: Radošās darbnīcas Turaidaspils pagalmā
–        Plkst. 13.00 – 16.20: Ziņojumi “Arheoloģija – personības un kultūras mantojums”
Ziņojumus nolasīja Eduards Plankājs, Alise Gunnarssone, Anna Jurkāne, Guntis Zemīti
–        Plkst. 16.20: Kataloga “Turaidas pilī atrastie 13.-18.gs. apģērba piederumi” atvēršana un izstādes“Turaidas pils arheoloģisko ekspedīciju dalībnieku albums” atklāšana
–        Plkst. 17.00 – vīru kopas “Vilki” koncerts.
21. – 25.08.
Aloja
No 21. līdz 25. augustam norisinājās Alojas Mūzikas un Mākslas skolas bērnu un jauniešu vasaras nometne “Jūras ielas stāsti. Pa lībiešu pēdām”. Papildu informācija šeit.
18. – 20.08.
Nurmiži
No 18. līdz 20. augustam norisinājās kamermūzikas festivāls “Kā nenogurt no tā, ka esi dzīvs”. Festivāla norises vieta: Nurmiži, Siguldas pagasts.
20. augustā, plkst. 15.00 varēja piedzīvot pētnieku Rasmas Noriņas, Ievas Vītolas un Mārča Kalniņa stāstījumus par Vidzemes lībiešiem.
Plkst. 16.00 – 18.00 koncerts “Lībiešu stīga” – izpildīja Julgī Stalte ar meitām.
Plkst. 20.00 koncerts Kuolm randõ/Three shores (Trīs krasti).
Vairāk šeit.
14–17.08.
Talsi
Nodarbību ciklam bērniem “Lībiešiem pa pēdām”
Dalībnieki iepazina bibliotēku kopā ar Jāni Medni, uzzināja daudz interesanta par lībiešu valodu, apskatīja vietas novadā: Lībiešu mājas “Stūrīši – Branki”, Pie Andra Pitragā un Kolkas Lībiešu saieta namu, paši radoši darbojās.
5–6.08.
Mazirbe
Līvõd pivād – Lībiešu svētki
Mazirbē norisinājās tradicionālie Lībiešu svētki. Pasākuma programma skatāma šeit.
1.08.
Mazirbe
Dokumentālās filmas par lībiešiem Mazirbē
Lībiešu tautas namā Mazirbē tika skatītas trīs lībiešiem veltītas dokumentālās filmas: režisoru Dāvida Ernštreita un Ineses Kļavas veidotais televīzijas raidījums “Lībiešu simtgades loms” (2023), kā arī divas Igaunijā tapušas dokumentālās filmas – “Liivi rannikult” (No lībiešu jūrmalas; 1939) un “Liivi rannal” (Lībiešu jūrmalā; 1966).

JŪLIJS
22.06.–30.07.
Vīlande
Izstāde “liiv-liivi”
Rüki galerijā Vīlandē bija apskatāma mākslinieku Andresa Koorta un Urmo Rausa izstāde “liiv-liivi” (latviski “smiltis-lībiešu”). Vairāk šeit.
27.07.
Treimani (EE)
Lībiešu vakars Treimani tautas namā
Treimani tautas namā (Igaunijā) norisinājās lībiešu vakars, kurā tika stāstīts par Livonijas un Metsapoles lībiešiem, kā arī tika noskatītas filmas par lībiešiem. Pasākums sākās plkst. 17:00.
22.07.
Turaida
Diskusija par Kaupo lomu Latvijas vēsturē
Diskusija norisinājās plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā. Vairāk informācijas šeit.
25.07. – 27.07.
Lēdurga
Dziju krāsošanas meistarklase ar dabīgam krāsvielām Lēdurgā
25.07. – 27.07. Lēdurgā norisinājās dziju krāsošanas meistarklase ar dabībīgām krāsvielām, ko organizēja biedrība “Smailes”. Meistarklasi novadīja Lēdurgas kultūras nama aušanas pulciņa vadītāja Inga Krūmiņa. Vairāk šeit.  
8.07.
Rīga
Dziesmu svētku gadatirgū – Lībiešu diena
XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos Svētku gadatirgū tika izvietota Latviešu vēsturisko zemju telts, kurā viena diena tika veltīta lībiešu mantojumam. Atbalstītājs: Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
8.07.
Svētciems
Kariņu dzimtas pēcteču salidojums Svētciema muižas kompleksā
“Svētciema muiža” kompleksā 08.07., plkst. 13.00 norisinājās Kariņu dzimtas pēcteču salidojums ar vēsturnieces Rasmas Noriņas dalību. 
Vairāk informācijas par norises vietu šeit.
4.–5.07.
Leuvardena (NL)
Lībiešu dzejas vakars un meistarklases
Leuvardenas vasaras skolas “Mantojums, identitāte un iekļaušana” ietvaros noritēs lībiešu dzejas vakars, kā arī lībiešu mantojumam veltītas meistarklases
Vairāk šeit.
01.07.
Ventspils
Lībiešu elektroniskās mūzikas grupas “NeiUm” koncerts

Ventspils Jūras svētkos plkst. 21:00 uz Mazās skatuves pie vecajām Ostas darbnīcām (Kr. Valdemāra ielā 12) koncertēja Lībiešu elektroniskās mūzikas grupa ‘’NeiUm‘’.

Vairāk šeit.
JŪNIJS
27.06.
Tartu
Veski päev – “Liivi keel põliskeelte aastakümnel”
Igaunijas dzimtās valodas biedrības organizētās Veski dienas programmā iekļauts referāts “Lībiešu valoda pirmiedzīvotāju valodu desmitgadē”.
Plkst. 11:00, Tartu Universitātes galvenajā ēkā J. V. Veski auditorijā (139). Referāts “Lībiešu valoda pirmiedzīvotāju valodu desmitgadē” plkst. 11:45.
22.06.
Pāle
Vidzemes lībiskais vasaras Saulgriežu festivāls Pālē
Pasākums norisa visas dienas garumā. Vairāk šeit.
22.06
Vīlande
Izstādes “liiv-liivi” atvēršana
Plkst. 15:00, Rüki galerijā Vīlandē tika atvērta mākslinieku Andresa Koorta un Urmo Rausa izstāde “liiv-liivi” (latviski “smiltis-lībiešu”). Izstāde būs apskatāma 22.06.–30.07. Vairāk šeit.
21.06.
Rīga
Ķempju Kārļa dzejas grāmatas “Ēzkyrdiz vīzd / Tuvības veidi / Läheduse viisid” atvēršana
Pasākumā tika atvērta arī Karla Pajusalu un Eberharda Vinklera grāmata “Salatsi liivi keele teejuht” (latviski “Salacas lībiešu valodas ceļvedis”) un Mīnas Norvikas un Tūli Tuiskas lībiešu valodas mācību grāmata “Līvõ kīel optõbrōntõz. Liivi keele õpik”.
Plkst. 14:00. Rīga, LU Lībiešu institūts.
20.06.
Lēdurga
Saruna ar Lolitu Ozoliņu par Vidzemes lībisko kultūrtelpu
Projekta “Visa laba jāņuzāle Ağes pĺavās uzziedēja” ietvaros 20. jūnijā plkst. 11.00 norisinājās saruna ar LU Lībiešu institūta viespētnieci un Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vadītāju Lolitu Ozoliņu. Saruna norisināsies Lēdurgas Kultūras Namā. Vairāk šeit.
09.06.
Cēsis
Sarunu festivālā “Lampa” – saruna “Neredzamā pamattauta – lībieši”
Plkst. 17:00-18:00. Cēsu pils parks, Reģionu skatuve. Vairāk šeit.
08.06.
Rīga
Grāmatas “Lībiešu [kultūr]telpa” atvēršana
Plkst. 17.30. Latvijas Universitātes Mazā aula, Raiņa bulvāris 19, Rīga. Vairāk šeit.
05.06.
Ventspils
Grāmatas “Zilās jūras pludmale” prezentācija
Pirmdien, 5.jūnijā, plkst. 13.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā, Akmeņu ielā 2, 2.stāvā norisinājās grāmatas ”Zilās jūras pludmale” prezentācijas pasākums. Grāmatu var apskatīt šeit.
04.06. 
Salaspils
Ako piemiņas diena.
Daugavas lībiešu brīvības cīņu un Mārtiņsalas lībiešu vecākā Ako vadītās 1206. gada sacelšanās pret krustnešiem atceres pasākums Salaspilī.
Piemiņas zīme Daugavas lībiešiem un viņu vadonim Ako Salaspilī.
03.06.
Kolka
Grāmatas “Lībiešu [kultūr]telpa” atvēršana
Plkst. 17.30. Ventspils Galvenā bibliotēka. Vairāk šeit.
02.06.
Ventspils
Grāmatas “Lībiešu [kultūr]telpa” atvēršana
Plkst. 17.30. Ventspils Galvenā bibliotēka. Vairāk šeit.
MAIJS
22.05.
Visa Latvija
Lībiešu mantojuma diena nominēta balvai “Kilograms kultūras 2023”
Kategorijā “Notikums” Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2023” pavasara balsojumā nominēta “Lībiešu mantojuma diena 26. martā”. Vairāk šeit.
21.05.
Carnikava
Stāsti par Vidzemes lībiešiem ar Ligitu Beitiņu
Plkst. 12:00 Carnikavas Novadpētniecības centrā norisinājās interaktīva saruna par Vidzemes lībiešiem ar vēsturnieci, lībiešu tēmas pētnieci Ligitu Beitiņu. Vairāk šeit.
20.05.
Talsi
Lībiešu karogs pie Talsu novada pašvaldības
Pie Talsu novada pašvaldības centrālās administrācijas ēkas izvietots lībiešu karogs. Vairāk šeit.
19.05.
Hāpsalu
Prezentācija un saruna par lībiešu kopienu Igaunijas kultūras kameras gada konferencē
Igaunijas kultūras kameras (Eesti Kultuuri Koda) organizētajā gada konference “Mainīgās kopienu kultūras ainavas” (Muutunud kogukondlikud kultuurimaastikud) ietvēra arī stāstījumu un sarunu par lībiešu kopienu, Latvijas kultūrtelpu ilgtspēju un nesen pieņemto Latviešu vēsturisko zemju likumu. Vairāk šeit.
18.05.
Ventspils
Grāmatas “Zilās jūras pludmale” atvēršanas svētki
Grāmatā iekļauti citāti (lībiskais tulkojums) no bērnu darbiem. Grāmata lasāma šeit.
17.05.
Ventspils
Lekcija Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas vecāko klašu skolēniem par lībiešiem
Lekcija Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas vecāko klašu skolēniem par lībiešiem un iespējām veidot zinātniski pētnieciskos darbus par tēmām, kas saistītas ar lībiešiem un lībiešu mantojumu.
17.05.
Ventspils
Lekcija par lībiešu kultūras popularizētāju Dzintaru Kļaviņu
Etnomuzikologa Zigurda Etes lekcija “Dzintars Kļaviņš kā personība mūzikas pedagoģijā un lībiešu kultūras saglabāšanā” Ventspils Mūzikas bibliotēkā. Vairāk šeit.
Maijs
Ventspils
Galda spēles izveide: “LOTO lībiešu valodas iepazīšanai un apguvei”
Lai veicinātu interesi par lībiešu valodu, tika izveidots vārdu krājums par tēmu “Daba” (flora, fauna, dabas parādības).
APRĪLIS
27.04.
Visa Latvija
Latvijas Televīzijā raidījums “Lībiešu simtgades loms”
21.10 LTV1 un REplay.lv bija skatāms raidījums “Lībiešu simtgades loms” par gadsimtu lībiešu dzīvē. Raidījumu veidojuši producents un lībietis Dāvids Ernštreits un režisori Inese Kļava un Jurģis Ločmelis. Vairāk šeit.
25.04.
Rīga
Lībiešu valodas apguves materiāla “Op līvõ kīeldõ!” atvēršana
Latvijas Universitātes Lībiešu institūtā tika atvērts lībiešu valodas apguves materiāls “Op līvõ kīeldõ!” (“Mācies lībiešu valodu!”) video formātā iesācējiem. Vairāk šeit.
21.04.
Helsinki
Diskusija par pirmvalodu statusu Latvijas vēstniecībā Somijā
Diskusija par Latvijas pirmiedzīvotāju – lībiešu – un Eiropas pirmvalodu statusu šodienas ģeopolitiskajā un kultūrpolitiskajā kontekstā, kā arī par ANO Pirmiedzīvotāju valodas desmitgades Globālās darba grupas lomu un atbildību. Vairāk šeit.
11.04.–20.04.
Rīga
Lībiešu valodas un kultūras kurss pētniekiem un studentiem
Aprīlī norisinājās LU Lībiešu institūta organizētais starptautiskais attālinātais lībiešu valodas un kultūras kurss esošajiem un topošajiem pētniekiem, un studentiem.
02.04.
Rīga
Līvõd īt 100
Līvu savienības (Līvõd īt) 100 gadu jubilejai veltīts koncerts Emīla Dārziņa koncertzālē.
MARTS
26.03.
Visa Latvija
Lībiešu mantojuma diena
Informācija par Lībiešu mantojuma dienas pasākumiem un norišu vietu karte atrodama zemāk.
23.03.
Visa Latvija
Lībiešu kāzu dziesmas “Pūgõ, pūgõ, jengõ, jengõ” videoklips
Saulkrastu koris ANIMA sadarbībā ar DA Austris sagatavojuši lībiešu kāzu dziesmas videoklipu “Pūgõ, pūgõ, jengõ, jengõ”. Vairāk šeit.
20.03.
Ventspils
Putnu modināšanas zibakcija Ventspils izglītības iestādēs
Piedalījās Ventspils vispārizglītojošās skolas. Stilizēta/improvizēta aktivitāte – sasaukšanās, plaukšķināšana, dziedāšana, dejošana, bungošana, svilpšana utt. 
20.03.
Ventspils
“Ar grāmatu dabā!” Mazo zinātnieku-ornitologu diena
Putnu vērošana, putnu dziesmu klausīšanās. Dabas pētnieka S. Paltanaviča  grāmatas “Putni, putni” iepazīšana.
01.03
Tartu
Starpdisciplinārs lekciju cikls igauņu valodā “Rīgas jūras līča valodas un kultūras”
Saistībā ar Lībiešu mantojuma gadu LU Lībiešu institūts sadarbībā ar Tartu Universitātes Arheoloģijas, ģenētikas un valodniecības pārnozaru pētījumu kolēģiju, Tartu Universitātes Dienvidigauņu valodas un kultūras pētījumu centru un Pērnavas koledžu no 1. marta piedāvāja starpdisciplināru lekciju ciklu igauņu valodā “Rīgas jūras līča valodas un kultūras”. Vairāk šeit.
FEBRUĀRIS
20.02.
Talsu novads
Atklāta pirmā ceļazīme lībiešu valodā
Valsts prezidenta vizītes laikā Talsu novadā atklāta pirmā ceļazīme lībiešu valodā “Talsu novads / Tālsa mōgõn”. Vairāk šeit.
DECEMBRIS
13.12.2022
Parīze
ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades atklāšanas pasākums
ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgades augsta līmeņa atklāšanas pasākums, kas 13. decembrī norisinājās UNESCO galvenajā mītnē Parīzē, kurā piedalījās arī lībieši. Pasākums skatāms šeit.

Lībiešu mantojuma diena

Pirmajā svētdienā pēc pavasara Saulgriežiem, kas šogad būs 26. martā, lībiešu savulaik apdzīvotajos novados pirmo reizi tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena.

Lībieši ir unikāla Latvijas vērtība – tās otra pamattauta un seni iedzīvotāji, kas saglabājuši savu valodas un kultūras savdabību līdz pat mūsdienām. Lībiešu mantojums sniedzas ievērojami dziļāk un plašāk – lībieši, kas savulaik apdzīvojuši teju trešdaļu Latvijas, gadu tūkstošu laikā ir devuši nozīmīgu artavu latviešu valodas, Latvijas tautas un tās identitātes, Latvijas valsts un tās simbolu izveidē.

Latvijas lībiskās saknes ir dziļi ieaudušās Latvijā kopumā, taču īpaši tajos Latvijas novados, kuros lībieši savulaik dzīvojuši. Tas atklājas valodā, it īpaši latviešu valodas lībiskajā dialektā, vietu nosaukumos, pilskalnos, svētvietās un tradīcijās. Lai rosinātu lībiešu savulaik apdzīvotos Latvijas novadus apzināt un izcelt savas lībiskās saknes, meklēt un rādīt lībisko sava novada ainavā, pasākumos un ikdienā, LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu.

Viens no šī gada centrālajiem notikumiem ir Lībiešu mantojuma diena – šogad aizsākama tradīcija, kas iecerēta kā simboliska Latvijas novadu lībisko sakņu pieminēšana un godināšana. Šajā dienā rosinām ar lībiešu zaļi balti zilajiem karogiem un krāsām iezīmēt novadiem būtiskas un it īpaši ar lībiešiem saistītas vietas. Tāpat aicinām pievienoties lībiešu putnu modināšanas rituālam, kura saknes meklējamas tālā senatnē un kas notiks arī šogad daudzviet Latvijā.

Putnu modināšana ir sena, tieši lībiešiem raksturīga tradīcija. Tā saistās ar Baltijas jūras somu (lībiešu, igauņu, somu, karēļu un citu) mītiskajiem priekšstatiem par pasaules izcelšanos no ūdensputna olas, tāpēc putni ir izmantoti senajās rotās, piemēram, plaši pazīstami ir tā dēvētie “lībiešu putniņi” – piekariņi, kas atrodami arheoloģiskajos materiālos lībiešu savulaik apdzīvotajās vietās, putni redzami arī klinšu gleznojumos Karēlijā, Somijā un citviet. Putnu modināšana, kas lībiešiem iezīmē gada sākumu un visa dzīvā atmošanos, ir šī senā mīta atbalss. Lībiešu tradīcija sakņojas tradicionālā uzskatā, ka gājputni rudenī neaizlido, bet ziemu pārlaiž jūras, upes vai ezera dibenā vai krastā, un pavasarī tie jāmodina. Tradīcijas plašāks apraksts, kā arī dziesmas vārdi un melodija atrodama Baibas Šuvcānes rakstā, savukārt tradīciju var iepazīt pievienotajā video.

Lībiešu mantojuma dienā putni tiks modināti gan Kolkasragā, gan Salaspilī, Rīgā, Turaidā un Pālē. Savukārt lībiešu karogi un krāsas šajā dienā būs redzamas daudzviet Latvijā – gan pie dažādu institūciju ēkām, gan ar lībiešiem saistītās vietās.

Aicinām ikvienu iesaistīties Lībiešu mantojuma dienas pasākumos un ziņot mums par vietām, kur iecerēts modināt putnus vai izvietot lībiešu krāsas, lai varam pievienot tās pasākumu kartei.